ul. Siemianowicka 98, 41-902 Bytom 607 136 966 biuro@komato.pl

Czym są domy z kontenerów?

Czym są domy z kontenerów?

19 listopada 2022

Domy z kontenerów jeszcze chwile temu były uważane za konstrukcje, które nie przyjmą się na polskim rynku. Tymczasem cieszą się one coraz większą popularnością, w szczególności jako alternatywa dla obiektów rekreacji indywidualnej. Nowoczesne domy z kontenerów powstają na działkach rekreacyjnych, w ośrodkach wypoczynkowych, a także jako alternatywa dla tradycyjnego budownictwa mieszkalnego. Czym są domy z kontenerów? Jakie mają zalety?

Domy z kontenerów są ekologicznym, szybkim i nowoczesnym sposobem na własne mieszkanie, i to niebanalne. Konstrukcje charakteryzują się nowoczesnym designem, zastosowaniem efektywnych energetycznie technologii i ciekawych rozwiązań funkcjonalnych, a także dużych przeszkleń typowych dla nowoczesnego budownictwa kubaturowego. Domy najczęściej powstają z połączenia kilku kontenerów, co gwarantuje uzyskanie optymalnej przestrzeni do życia i pracy. Są to konstrukcje modułowe, do wykonania których inwestorzy wykorzystują przede wszystkim nowe i używane kontenery morskie, ale nie tylko.

Konstrukcja kontenerowa: Z czego się składa?

Wybór kontenerów jako materiału konstrukcyjnego dla nowoczesnego budownictwa mieszkalnego został podyktowany przede wszystkim właściwościami konstrukcji bazowej. Konstrukcja kontenera składa się z samonośnej ramy stalowej wykonanej z piaskowanych zabezpieczonych powłoką antykorozyjną profili. Ściany, sufit i podłogę stanowi blacha ocynkowana. Jest ona usztywniona przy pomocy bocznych wzmocnień i wypełniona materiałem izolacyjnym. Zastosowanie w konstrukcjach kontenerowych izolacji z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej wpływa korzystnie na parametr przenikania ciepła, dzięki czemu wnętrze domu nie wychładza się zimą i nie nagrzewa się latem.

Do wykończenia wnętrza domów z kontenerów wykorzystuje się przede wszystkim płyty wiórowe lub płyty gipsowo-kartonowe. Zewnętrzne wykończenie konstrukcji nie różni się od tego wykorzystywanego w przypadku budynków tradycyjnych. Możliwości są takie same, a uzyskiwany efekt wizualny naprawdę ciekawy.

Domy z kontenera są wygodne i komfortowe. Można je wyposażyć we wszystkie instalacje, jakie montuje się w innego rodzaju budynkach. Jedynym ograniczeniem jest instalacja grzewcza. W przypadku domów z kontenera zaleca się montaż ogrzewania elektrycznego.

Zalety domu z kontenera

Domy z kontenera mają wiele zalet. Na uwagę zasługuje przede wszystkim szybka realizacja projektu. W praktyce cały projekt może być zrealizowany już w 4 tygodnie. Dodatkowym atutem jest mobilność konstrukcji oraz możliwość jej dalszej rozbudowy. Nie tracimy przy tym na komforcie mieszkania. Konstrukcje kontenerowe są bardzo wygodne, a ich wyposażenie zależy wyłącznie od naszych potrzeb i możliwości budżetowych.